- „Wir sind nur noch wenige: Erinnerungen aus einem Schtetl” tłumaczenie: „Pozostało nas tak niewielu. Wspomnienia z pewnego sztetla”
Książka „Wir sind nur noch wenige: Erinnerungen aus einem Schtetl” tłumaczenie: „Pozostało nas tak niewielu. Wspomnienia z pewnego sztetla”
Wydawnictwo „Pozostało nas tak niewielu. Wspomnienia z pewnego sztetla” to wspomnienia oparte na relacjach naocznych świadków, które przedstawiają imponujący, autentyczny obraz polsko-żydowskiej historii Żarek, małego polskiego miasteczka, które, podobnie jak setki innych miast w okupowanej Polsce, zmieniły się pod względem struktury mieszkańców przez Holokaust.
W książce odnajdziemy obraz życia w małym miasteczku z perspektywy Polaków i Żydów. Wydobyto tu z anonimowości siedmiu bohaterów i pozwolono im opowiedzieć swoją historię, o której wielu do niedawna milczało.
W publikacji znalazły się relacje czterech Polaków: Józefa Morawca (zm. 29 grudnia 2009 r.), Jana Bartłomieja Poznańskiego (zm. 7 kwietnia 2017 r.) i Anieli Major (zm.11 maja 2012 r.), znanego rysownika mieszkającego w Niemczech Roberta Szecówki (zm. 05.03.2020 r.) oraz trzech Żydów, rozproszonych po świecie - Eli Zborowskiego (zm. 10 września 2012r.) z Nowego Jorku i Mordechaja Weinryba (zm. 5 października 2011r.) z Berlina, Ajzyka Naimana z Izraela.
""
Do Żarek trafiłam przez przypadek. Przygotowywałam film dla niemieckiej telewizji. W Żarkach spotkałam dobrych rozmówców i usłyszałam interesujące historie. To właśnie te historie chodziły mi po głowie przynajmniej rok. Pomyślałam, że najlepszym wyjściem będą wspomnienia. Wspomnienia autentycznych świadków: Polaków i Żydów, mieszkańców tego miasteczka. Wszystkie relacje dotyczą okresu przedwojennego, trudnych dni okupacji oraz okresu powojennego. Zawierają wzruszające historie, miłe i mniej miłe, bo taka była rzeczywistość i tak czasem układa się życie - mówi Wioletta Weiss, autorka książki.
""
Wioletta Weiss to Polka, dziennikarka i autorka filmów dokumentalnych, pracująca w telewizji berlińsko-brandenburskiej i dla kanału niemiecko-francuskiego Arte. Mieszka w Berlinie od lat, pochodzi z Kamienicy Polskiej pod Częstochową. Studiowała germanistykę we Wrocławiu, publicystykę i socjologię w Berlinie. Pracę nad książką rozpoczęła w 2009 roku. Ostatecznie książka została wydana w 2011 roku. Promocja publikacji miała miejsce w Żarkach w Domu Kultury (dawnej synagodze) w dniu 5 stycznia 2012r.
Książka ukazała się w języku polskim i niemieckim. Publikacja wydana została z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Gminy Żarki we współpracy z Obywatelskim Komitetem Pamięci Narodowej w Żarkach. Jej wydawcą jest Europejskie Stowarzyszenie Zbliżenia Wschód/Zachód. Wstęp do książki napisał prof. dr Feliks Tych, przez wiele lat dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. Okładkę wykonał Robert Szecówka. W współpracę redakcyjną byli zaangażowani: Anna i Roman Hamerla, Hieronim Borzęcki z Obywatelskiego Komitetu Pamięci Narodowej w Żarkach, Wojciech Mszyca - z pochodzenia żarczanin, z zawodu dziennikarz, obecnie emeryt, zapalony miłośnik historii i dziedzictwa kulturowego Miasta Żarki oraz Katarzyna Kulińska-Pluta, pracownik Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach.
Szczegóły produktu:
Tytuł: Wir sind nur noch wenige: Erinnerungen aus einem Schtetl (Pozostało nas tak niewielu. Wspomnienia z pewnego sztetla)
Stan: nowy
Język: niemiecki
Autor: Wioletta Weiss
Współtwórcy: Gregor Miklis (tłumaczenie), Anetta Bartnicka-Sange (tłumaczenie)
Nośnik: książka papierowa
Oprawa: miękka
Wydawca: EVA Europäischer Verein für Ost-West Annäherung
Rok wydania: 2011
Strony: 221
Ilustracje: archiwalne fotografie
Wymiar bloku: 21 cm x 14 cm
ISBN: 978-3-9814558-1-6