Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach - podróż do świata tradycji
W sercu malowniczej Jury Krakowsko - Częstochowskiej, w miejscowości Żarki, znajduje się niezwykłe miejsce - Muzeum Dawnych Rzemiosł, znane również jako Stary Młyn. To prawdziwa perełka dla miłośników dziedzictwa przemysłowego, historii, kultury i dobrej zabawy połączonej z edukacją. Interaktywna przestrzeń oczaruje zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Historia Starego Młyna
Historia samego młyna jest równie fascynująca, jak jego dzisiejsze wnętrza. Budynek wzniesiony na przełomie lat 20. i 30. XX w., przez dziesięciolecia pełnił funkcję młyna, produkującego mąkę dla lokalnej społeczności. W Żarkach był to pierwszy młyn elektryczny. Właścicielem tak nowoczesnego obiektu, jak na tamtejsze czasy, był pochodzący z Koniecpola, emerytowany oficer wojskowy Stanisław Siedlecki. Produkcja tak dobrze szła, że właściciel młyna otrzymywał nagrody za duże zużycie prądu.
Po II wojnie światowej młyn został znacjonalizowany i przekazany na własność Gminy Żarki. Działał do początku lat 90. ubiegłego wieku. Po zakończeniu działalności, budynek zaczął popadać w ruinę. Jednak dzięki staraniom lokalnej władzy został gruntownie odrestaurowany i przekształcony w muzeum, które działa od 2015 roku. W 2017 r. Muzeum w Starym Młynie dołączyło do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, wpisując się tym samym w szerszy kontekst dziedzictwa przemysłowego.
Co można zobaczyć w Starym Młynie?
Kamień wapienny, czerwona cegła i autentyczne elementy architektoniczne przypominają o pierwotnym przeznaczeniu budynku, a jednocześnie idealnie łączą tradycyjne rozwiązania budowlane z tymi nowoczesnymi. Muzeum w wyjątkowy sposób przedstawia życie codzienne dawnych mieszkańców Żarek. Multimedialna i interaktywna ekspozycja pozwala zgłębić tajniki takich rzemiosł jak młynarstwo, piekarstwo, bednarstwo, kołodziejstwo i szewstwo. Na ekspozycji muzeum znajdują się starannie odrestaurowane oryginalne maszyny młyńskie oraz narzędzia rzemieślnicze. Wystawa jest tak zaprojektowana, aby angażować zwiedzających. Prócz multimedialnych projekcji, gier edukacyjnych są stanowiska do samodzielnego wytwarzania mąki: od prostych żaren, które wymagały dużo siły, po współczesne młynki ręczny i elektryczny. Wszystko to razem sprawia, że zwiedzanie Muzeum w Starym Młynie staje się świetną zabawą.
Informacje praktyczne
Ekspozycja Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie adresowana jest do wszystkich grup wiekowych. Dzieci choć na chwilę mogą wcielić się w rolę młynarza czy bednarza, a dorośli docenią autentyczność tego miejsca. Stary Młyn to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi oraz grup zorganizowanych niezależnie od wieku i charakteru. Seniorzy czują się, jak ryby w wodzie i nieraz powracają wspomnieniami do dawnych czasów.
Zwiedzanie ekspozycji trwa około godziny czasu z przewodnikiem. Wejścia odbywają się o pełnych godzinach. Ze względu na duże zainteresowanie ekspozycją, warto zaplanować wizytę, rezerwując wcześniej bilety. Godziny otwarcia i aktualny cennik pod adresem: www.muzeumzarki.pl
Adres:
Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie
ul. Ofiar Katynia 5, 42-310 Żarki
tel. 690 070 772, poczta@muzeumzarki.pl
www.muzeumzarki.pl
Co warto jeszcze zobaczyć w Żarkach
Żarki choć są niewielkim miasteczkiem to posiadają wiele interesujących atrakcji. Jakie atrakcje warto zobaczyć?
- Żareckie Jarmarki w każdą środę i sobotę - to świetna okazja, aby zaopatrzyć się w lokalne produkty, ale i spróbować żareckiego specjału jakim jest tatarczuch – chleb wypiekany z mąki gryczanej
- Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej przyciągające pielgrzymów z całej Polski, a na terenie parku przyklasztornego można spotkać Leśniowską Arkę Noego- zwierzyniec z ze zwierzętami gospodarczymi i egzotycznymi
- Kirkut – największy cmentarz żydowski Jury Krakowsko- Częstochowskiej, na którym można zobaczyć ponad 1100 macew z unikatowymi inskrypcjami
- liczne ścieżki pieszo - rowerowe prowadzące przez malownicze zakątki Żarek i okolic to doskonała propozycja dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Przy trasach: wapienne jurajskie ostańce, zabytki historyczne, bogactwo przyrodnicze. Trasy rowerowe w Gminie Żarki to idealna propozycja na krótkie przejażdżki rodzinne, ale także dłuższe wyprawy dla bardziej zaawansowanych rowerzystów
- twórcze miejsca z kreatywnymi warsztatami: Manufaktura Słodyczy Hokuss Pokus, gdzie można własnoręcznie zrobić lizaki, Etno Pracownia z warsztatami wytwarzania zabawek z naturalnych materiałów, Wehikuł Czasu na Jurajskim Szlaku zabierze odwiedzających w prawdziwą podróż do czasów… średniowiecza z rycerzami i damami dworu.
- na miłośników zwierząt czeka papugarnia JuRajskie Ptaki z kolorowymi egzotycznymi papugami, a w gospodarstwie Siodłata Gęś można poczuć prawdziwy klimat wiejskiej zagrody z gęsiami, kaczkami, indykami, królikami, owcami i innymi zwierzętami, które można karmić i przytulać!
Jeśli planujesz pobyt na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej dopisz Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie wraz z innymi atrakcjami Żarek do listy miejsc, które warto odwiedzić!